Quantcast
Channel: Mobilní aplikace - Médiář
Viewing all 196 articles
Browse latest View live

O2TV Go a Voyo už i pro Windows Phone

$
0
0
O2 TV Go pro Windows Phone

O2 TV Go pro Windows Phone

Mobilní aplikaci své placené televize O2 TV začal operátor O2 nabízet také pro mobily a tablety s operačním systémem Windows Phone, zatím v omezené verzi bez filmové videotéky. Narozdíl od Androidu a iOS jde o minoritní platformu, v síti O2 ji využívá 6 % zákazníků. Aplikace pro Android a iOS dosud zaznamenaly celkem 178.000 stažení.

Celkový počet zákazníků digitální televize překročil na začátku prosince hranici 182.000. Za poslední dva měsíce, od konce září, jde o nárůst o 4.000. Sledování televize v aplikaci stojí 199 Kč měsíčně, platí se i za výpujčky filmů. Grátis je jen prohlížení televizního programu.

Nova o 10 Kč měsíčně levnější

Svou verzi pro minoritní platformu Windows Phone uvedla i další placená televizní aplikace Voyo televize Nova. Také ta nabízí jak sledovat živé vysílání kanálů Novy, tak její i zahraniční pořady a filmy z videotéky.

Výhradně ve službě Voyo lze sledovat vybrané sportovní přenosy, v ceně předplatného je rovněž možnost sledování bez reklam. Standardní cena měsíčního předplatného Voya je 189 Kč.

Voyo pro Windows Phone

Voyo pro Windows Phone


TV4you má od soudu zablokovanou doménu

$
0
0
Jiří Balvín v roce 2011 jako ředitel televize Óčko. Foto: Profimedia.cz

Jiří Balvín v roce 2011 jako ředitel televize Óčko. Foto: Profimedia.cz

Služba TV4you, umožňující sledovat televizi na mobilech a tabletech, má zablokovaný web, jehož prostřednictvím funguje. Stalo se tak poté, co soud vyhověl návrhu na předběžné opatření, které podala televize Nova, řekla mluvčí televize Anna Suchá. „Soud vyhověl našemu návrhu na předběžné opatření proti spolku In4You, který bez příslušných práv nakládal s naším vysíláním,“ uvedla Suchá. „Na základě rozhodnutí soudu byla znepřístupněna doména TV4You,“ dodala.

Provozovatel služby na Facebooku uvedl, že doména tv4you.cz byla technicky znepřístupněna tuzemským registrátorem. „Jedná se o bezprecedentní krok omezující právní řády ČR. Tv4you připravuje kroky vedoucí k nápravě. Omlouváme se všem za to, ze služba není dostupná. Nemůžeme za to,“ prohlásil.

Další omezení po zákazu aplikace

Spor mezi službou TV4you a tuzemskými televizemi se rozhořel prakticky vzápětí po jejím spuštění v polovině října. Televize si stěžovaly, že nebyly požádány o souhlas se zařazením jejich programů do nabídky a poukazovaly na to, že aplikace k jejich vysílání připojuje vlastní reklamu.

Na podnět Novy a Primy byl už dříve zablokován internetový obchod společnosti Google, který aplikaci uživatelům nabízel. Provozovatel služby tento krok označil jako omezení svobodného podnikání a omezování práva občanů k volnému přístupu k informacím. Namítal například, že prostor pro reklamní sdělení je pouze při startu aplikace a v sekci s televizním programem. Stejně tak se ohradil vůči námitkám ohledně negativního ovlivňování statistik sledovanosti nebo porušování autorských práv.

Zdroj signálu „lítá kolem“

TV4you, za kterou stojí mimo jiných bývalý ředitel České televize a ministr kulury Jiří Balvín, dosud nabízela 13 televizních stanic volně dostupných v pozemním vysílání plus od konce prosince speciální online program o cirkusu Festival TV. Po měsíci fungování měla služba podle provozovatele 10.000 řádně registrovaných uživatelů na tabletech nebo smartphonech s operačními systémy Android a iOS. Až čtyři pětiny přitom připadaly na uživatele s Androidem.

Službu formálně provozuje tzv. zapsaný spolek In4you, mobilní aplikaci pro ni provozuje technologická firma Smart Media Solution. Klíčové z pohledu televizí je, jak je právně ošetřený zdroj vysílání. „Jde o nakoupený stream. Od koho, nechceme v tuto chvíli zveřejňovat. Je to stream, který dále upravujeme, aby byl zabezpečený, aby byl ‚rozsekaný‘ do více rychlostí, aby ho bylo možné použít i na pomalejších linkách,“ řekl k tomu na tiskové konferenci v listopadu Balvínův spolupracovník Martin Hruška. „Je to technický stream, technický prostředek, nemá to nic společného s právy ani s čímkoliv,“ pokračoval. Zdroj signálu od dodavatele, jak tvrdí, prý nezná: „Nevím a v zásadě pro nás to není důležité.“ Podle Balvína jde o volně dostupný statek: „Ten tady všude lítá.“

Studio Strv přesunulo vedení do Los Angeles

$
0
0
V popředí Lubo Smid ze Strv, vzadu zleva vývojáři Daniel Kraus , Vladoun Musial, Jakub Vodák a Vojtěch Šťavík

Vpředu spoluzakladatel Strv Lubo Smid, vzadu zleva vývojáři Daniel Kraus, Vladoun Musial, Jakub Vodák a Vojtěch Šťavík. Fotografováno v kampusu Applu

Vývojářské studio Strv (dříve Strive, ještě předtím uLikeIT) přesunulo své ústředí z Prahy do amerického Los Angeles. Přesídlili tam zakladatelé agentury David Semerád a Lubo Smid a kromě toho tam plánují měsíčně měnit tří- až pětičlenné týmy kvůli motivaci, atmosféře a užší spolupráci při plnění náročných zakázek.

Studio kombinuje lokální zastoupení a spolupráci na dálku. V Praze dál disponuje týmem 50 lidí, které nedávno přestěhovalo do jednoho z traktů Slovanského domu na Příkopech. Svou zámořskou základnu měl Strv od roku 2012 v San Francisku, dál tam bude mít tříčlenný tým včetně Bereniky Alexandre. Zastoupení má i v New Yorku, tam působí dva jeho lidé.

Berenika Alexandre na AppParade v prosinci 2014. Foto: Tomáš Pánek

Berenika Alexandre na AppParade v prosinci 2014. Foto: Tomáš Pánek

Spoluzakladatelé agentury, zaměřené na vývoj mobilních aplikací a webových služeb, David Semerád a Lubo Smid uvádějí, že do Los Angeles je přivádí zakázky, třeba pro klienta agentury Razorfish. „Nároky na kvalitu prototypů a rychlost práce jsou podobné jako u technologických startupů. Rozdíl je však v jednání a profesionálním přístupu, který na technologické scéně Silicon Valley není vždy pravidlem,“ prohlásil Smid.

Strv je jedním z partnerů přehlídky AppParade pořádané Médiářem.

Daysy kontroluje plodnost přes mobil

$
0
0
Hardwarový nástavec Daysy pracuje s iPhonem prostřednictvím sluchátkového vstupu

Hardwarový nástavec Daysy pracuje s iPhonem prostřednictvím sluchátkového vstupu

Ženy, které nechtějí otěhotnět, anebo naopak o dítě usilují, mohou pro zjištění své plodnosti využívat inteligentní teploměr Daysy propojený s příslušnou aplikací v iPhonu. Algoritmus plodnosti porovnává fázi menstruačního cyklu a tělesnou teplotu a jeho autoři tvrdí, že dosahuje přesnosti předpovědi 99,3 %.

Teploměr sám o sobě ukazuje jen několik málo údajů: jestli dotyčná má či nemá plodné dny, zda je těhotná nebo jestli zařízení teprve sbírá potřebná data. Přídavná aplikace DaysyView od brněnského studia X Production (vlastní ho Daniel Trávníček s tenistou Tomášem Berdychem) funkčnost zařízení rozšiřuje: data získaná z teploměru synchronizuje a v kalendáři pak zobrazuje historii měření, různé statistiky či předpověď cyklu na další měsíc.

Používání není nijak choulostivé, stačí prý každé ráno zařízení propojit přes sluchátkový vstup s iPhonem a teploměr na minutu vložit pod jazyk.

Vývoj aplikace DaysyView i teploměru si objednala švýcarská odnož firmy Valley Electronics, jež na algoritmu plodnosti pracuje desítky let. X Production na něm v Česku spolupracovala s brněnskou firmou Bender Robotics Šimona Chudoby, Jiřího Krejsy a Stanislava Věcheta, známé robotem Advee, která v tomto případě nadesignovala a naprogramovala „vnitřnosti“ teploměru.

Aplikace je zdarma, samotný teploměr Daysy stojí 290 eur

Aplikace je zdarma, ovšem samotný teploměr Daysy stojí 290 eur (zhruba 8.000 Kč)

„Největším oříškem byla komunikace pomocí obyčejného sluchátkového třiapůlmilimetrového jacku,“ podotkl vedoucí vývojář z X Production Matěj Kašpar Jirásek, „kontakt mezi telefonem a teploměrem probíhá analogově jako ‚šumy a pištění‘. Z hlediska použitelnosti aplikace jsme usilovali o rychlost, spolehlivost a jednoduchost. Další velká výzva byla kvalita vývoje, protože aplikace je certifikované medicínské zařízení,“ doplnil. 

Vývoj trval tři měsíce, stejně dlouhou dobu zabraly testy, dokumentace a certifikace. Samotná aplikace je ke stažení zdarma a některé funkce lze využívat bez teploměru. Zařízení Daysy je k mání za 290 eur. Od května 2014 se prodává v Německu a „domovském“ Švýcarsku, v průběhu loňského podzimu pak začalo být dostupné také v USA a vedle dvou zmíněných také v dalších zemích Evropské unie.

Slevomat pořádá první mobilní hackathon

$
0
0
Za akcemi Slevomatu pro mobilní vývojáře stojí Michal Bilka, na snímku z AppParade v prosinci 2014. Foto: Tomáš Pánek

Za akcemi Slevomatu pro mobilní vývojáře stojí Michal Bilka, na snímku z AppParade v prosinci 2014. Foto: Tomáš Pánek

Už tento víkend, v sobotu 10. a v neděli 11. ledna, pořádá přední český slevový portál Slevomat svůj první mobilní hackathon, soutěžní setkání vývojářů mobilních aplikací. Akce proběhne v sídle Slevomatu v Belgické 13 na Praze 2, v sobotu se začíná v 10 hodin, předpokládaný konec je v neděli nejpozději v 18 hodin.

Pod záštitou profesionálů z oboru jako Petr Reichel (Tapmates) či Petr Dvořák (Lime, předtím Inmite) mezi sebou bude soutěžit několik týmů vytvořených z laické i odborné veřejnosti. Akce je tematicky zaměřená na technologie NFC a iBeacon a na QR kódy.

„Slevomat se hodlá intenzivně věnovat mobilnímu vývoji a proto bude do budoucna dělat i akce pro vývojáře,“ uvedl k prvnímu setkání svého druhu Michal Bilka, který ve společnosti buduje tým mobilních vývojářů. Cílem této i dalších chystaných akcí zlepšit vzdělání vývojářů a umožnit výměnu zkušeností.

Slevomat je partnerem přehlídek AppParade pořádaných Médiářem.

Prima přišla s videoplatformou You.bo

$
0
0
Videoplatforma You.bo

Videoplatforma You.bo

Televize Prima přišla na českém internetu s videoplatformou You.bo, funguje na adrese youbo.iprima.cz. Jejím provozovatelem je brněnská firma Business Factory Karla Tlusťáka. Služba nabízí zdarma přístupné videoklipy a umožňuje lidem nahrávat je na web. Je dostupná i prostřednictvím mobilní aplikace pro operační systém Android, rovněž grátis.

Služba funguje už pár měsíců, opírá se o silnou základnu na sociální síti Facebook, kde ji sleduje 1,2 milionu fanoušků. Prima ale zatím videoplatformu nijak nepropaguje. Nekomentovala ani další plány s touto službou.

Na říjnové mikrokonferenci Médiáře o videoreklamě nicméně Pavel Krbec, který je v MTG, spolumajiteli Primy, zodpovědný za videoslužby, řekl, že televizní skupina bude i v Česku vyhledávat spolupráci s menšími firmami z oblasti zábavy či multimédií, zprostředkovávat jejich obsah či služby svému publiku a za to do firem majetkově vstupovat: „Když má někdo online firmu, kterou někam dotáhl, fungující produkt připravený pro velký launch a jediné, co chybí, je dostat se do povědomí uživatelů, my jako MTG, případně Prima, jsme připraveni si s vámi sednou a říct, že za část firmy to doručíme. Zajímají nás herní aplikace, gaming, vše, co se týká zábavy, zpráv, obsah.“ Přístup „media for equity“ funguje v rámci European Media Alliance, kterou MTG zformovala s několika dalšími evropskými mediálními hráči právě loni v říjnu.

Skupina MTG v domovské Skandinávii provozuje placenou videotéku Viaplay, v Bulharsku předloni koupila videoserver Vbox7.com, ten je přístupný zdarma. V Česku Prima provozuje videotéku pořadů odvysílaných v televizi Prima Play.

Hlasování na You.bo

Prostřednictvím platformy You.bo je možné také hlasovat v nové anketě o nejoblíbenějšího herce a herečku v reklamě, kterou v rámci nadcházejícího ročníku soutěže Zlatá pecka pořádají Asociace českých reklamních agentur a marketingové komunikace a Herecká asociace právě ve spolupráci s televizí Prima. Slavnostní vyhlášení soutěže proběhne 25. února na pražské Lávce.

Médiář je jedním z mediálních partnerů Zlaté pecky

První hackathon Slevomatu přinesl QR Box

$
0
0

Zařízení čtoucí poukazy s QR kódy je překvapivým výsledkem prvního setkání s mobilními vývojáři, kterou o víkendu 10. a 11. ledna uspořádal provozovatel slevového serveru Slevomat. Čtečka voucherů je výsledkem nápadu Štěpána Bechyňského.

“Představte si, že jste si koupili voucher na pivo na hudební festival. U stánku je potřeba ověřit platnost voucheru a kolik piv vám zbývá. Potřebujete optimálně bezobslužné zařízení, která obsluze jen řekne, jestli voucher platí nebo ne. Stačí, když se rozsvítí zelené nebo červené světýlko. Proč nepoužít klasicky mobil?“ říká autor.

A pokračuje: „Zkuste jít mezi normální lidi a možná budete velmi překvapeni, jaké mobily většina našich spoluobčanů používá. Šlo by samozřejmě na festivalu rozdat výčepákům mobily, ale asi by moc dlouho nevydržely. Navíc vzdáleně do mobilu natlačit za provozu novou verzi aplikace, není až tak snadné.”

Prototyp QR Boxu od Štěpána Bechyňského

Prototyp QR Boxu od Štěpána Bechyňského


Prototyp QR Boxu od Štěpána Bechyňského

Prototyp QR Boxu od Štěpána Bechyňského

První mobilní Hackathon Slevomatu přilákal v jeho sídle v praze celkem 28 zájemců, kteří soutěžili rozdělení do týmů. Garanty akce byli šéf vývojářů Slevomatu Michal Bilka a Petr Dvořák nově ze studia Lime, předtím Inmite. Bechyňského QR Box hodlá Slevomat zkusit využít v praxi.

Víkendový Hackathon se zaměřil na technologie NFC, iBeacon a právě QR kódy “Jeden tým vytvořil prototyp aplikace, která posílá notifikace, pokud se telefon dostane do určité vzdálenosti k podniku, která má aktuální deal na Slevomatu,” popsal Bilka.

Většina účastníků si podle ně „přišla pohrát“ s iBeacony od Estimote, zkoušela jejich citlivost, způsoby použití, využití více zařízení v prostoru, složitost integrace do aplikací. Další tým zkoušel třeba citlivost iBeaconů tak, že na ně hrál. To znamená, že telefon vydával různé melodie podle vzdálenosti od jednotlivých iBeaconů, šlo tak o specifický hudební nástroj.

AppParade Meet

$
0
0

Startují nová setkání nad vývojem mobilních aplikací. Pojmenovali jsme je AppParade Meet a budeme se na nich zaměřovat na novinky a trendy zejména v rámci českého trhu. Jde o doprovodnou aktivitu zavedené soutěžní přehlídky mobilních aplikací AppParade, kterou pořádáme od prosince 2010 čtyřikrát do roka (nadcházející únorová přehlídka bude už osmnáctá).

Kdy

První AppParade Meet proběhne ve čtvrtek 5. února od 17.30. Počítáme, že setkání může trvat zhruba dvě hodiny.

Kde

Místem setkání je nové sídlo Médiáře, respektive těsně sousedící velkorysý prostor Global Centrum na adrese Podkovářská 674/2, Praha 9 (viz mapa, stanice Podkovářská, tram 8 a 25). Máme tam nově zařízenou kavárnu a kromě projekčního plátna dva velké nové televizory, abychom si mohli pohodlně ukazovat. Podáváme samozřejmě kávu, čaj, nealko i drobné občerstvení.

O čem

Tematicky se zaměří na technologie NFC, QR kódy a hlavně iBeacon, přijde o ni mluvit tým čerstvé značky Lime kolem Petra Dvořáka. O plánech pro blízkou budoucnost se přednostně něco dozvíte od Michala Bilky, šéfa týmu mobilních vývojářů Slevomatu. A Lukáš Stibor z Cleevia chystá pro finále každého setkání bleskovou soutěž orientovanou – řekněme – odborně technicky (více prozradíme na místě).

Navíc my z Médiáře jako pořadatelé AppParade představíme na prvním AppParade Meet nový doplněk hodnocení aplikací. Přijďte, chcete-li se zapojit do odborného panelu, který bude zkušeným okem hodnotit aplikace soutěžící na AppParade.

Jak

Neformálně. Rozesazení do kruhu i průběh akce má přinést uvolněnou, zajímavou diskusi o tom, co je nového, a co zajímá především vás. My nahodíme téma a pár novinek, vy se nebojte přijít s jakýmkoli námětem, doplněním nápadem. Děláme akci pro vás, zajímá nás, co vás zajímá.

Kdo

Vstup zdarma, počet míst je nicméně omezený na 20, účastníky vybíráme s ohledem na jejich praxi a portfolio prací. Chcete přijít? Vyplňte tento kontaktní formulář:

S kým

Akce probíhá díky partnerům, kterými jsou Slevomat a Cleevio.


Z aplikací studentů ČVUT vybrán i Kancl Shooter

$
0
0
Kancl Shooter

Kancl Shooter

Martin Půlpitel a Dominik Veselý, častí účastníci přehlídky AppParade a hlavní postavy vývojářského studia Ackee, zhodnotili spolu s porotou semestrální práce frekventantů kurzu vývoje aplikací pro iOS, který vedou na pražské Fakultě informačních technologií Českého vysokého učení technického. Hodnocení, které proběhlo ve čtvrtek 23. ledna, mělo formu improvizované přehlídky podobné systému AppParade – tedy tři minuty pro prezentaci každé aplikace jejím vývojářem – a ujala se ho ad hoc složená porota, v níž zasedli děkan Fakulty informačních technologií ČVUT Pavel Tvrdík, šéfredakor Médiáře a pořadatel AppParade Ondřej Aust a vývojář z firmy Ackee Jan Mísař.

Trojici nejvíc zaujala zábavní aplikace Kancl Shooter, která v designu jednoduché počítačové hry umožňuje sejmout obrázky lidí kolem sebe a střílet po nich pomyslnými projektily z virtuální zbraně. Odmyslíme-li drsný obal, autor aplikace Jakub Baierl při tvorbě využil detekci obličeje ze sejmutého obrázku. Aplikace tento obrázek po sejmutí uloží, detekuje obličej, následně provede animaci střelby a nakonec udělí body za přesnost.

Kancl Shooter

Kancl Shooter

Mezi třemi nejlepšími se dále umístily aplikace Demon Pomodoro a Rainbow. Demon Pomodoro Jana Slifky lze nazvat gamifikací tima managementu – aplikace vychází ze systému Pomodoro, kuchyňské minutky ve tvaru rajčete, který pro práci doporučuje rozdělit si celkovou dobu úseky s 25 minutami soustředění se a 5 minutami pauzy, přičemž po čtyřech takových sériích má následovat delší pauza. Aplikace za každý takový úsek přidělí do kreslené skládačky jeden kousek postavičky démonaza úspěšný pracovní den ji tak lze složi celou.

Hrou Rainbow její autorka Alina Lagoda zaujala především proto, že nakódovala celý systém pro náhodný pohyb nádob, do nichž se vhazují různě barevné míče. Navíc zvolila vlastní fyzikální model, který od nuly napsala. Návody k tomu, jak řekla svým spolužákům, našla různě na internetu.

Mezi závěrečnými ročníkovými pracemi se dále objevily zápisník osobních údajů, aplikace pro mapování pražských památek ArtSpotting, aplikace pro přístup do studijního systému jedné z fakult ČVUT, do pražského MHD, agregátor vysílacích časů pro seriály pracující s údaji z webu Edna.cz, aplikace pro zobrazování dopravních kamer v Praze, pro zobrazování světového času, nástroj porovnávající pomocí dat z Numbeo.com náklady na živobytí v různých zemích, databáze jízdních kol Author, seznam úkolů ke splnění, slovníček vybraných výrazů z cizích jazyků, dva kvízy včetně hádání vlajek států, hlášení o poruchách v provozu MHD, elektronická kniha jízd či přehled hodin v taneční škole.

Všechny studentské aplikace jsou pracovními verzemi, žádnou tedy nelze stáhnout z online obchodu App Store.

Mezi hodnotiteli byli děkan Fakulty informačních technologií ČVUT Pavel Tvrdík, šéfredakor Médiáře a pořadatel AppParade Ondřej Aust a vývojář z firmy Ackee Jan Mísař

Mezi hodnotiteli byli – zleva – děkan Fakulty informačních technologií ČVUT Pavel Tvrdík, šéfredakor Médiáře a pořadatel AppParade Ondřej Aust a vývojář z firmy Ackee Jan Mísař

T-Mobile začal prodávat službu Mobilní televize

$
0
0

Počínaje pondělkem 2. února nabízí mobilní operátor T-Mobile komerční příjem televize do mobilů, a to prostřednictvím mobilních aplikací pro telefony a tablety s operačními systémy Android a iOS. Obraz se šíří v rozlišení PAL 576i.

V rámci služby Mobilní televize dává na výběr ze dvou balíčků Start a Komplet. Základní Start stojí 119 Kč na měsíc a nabízí 17 kanálů (programy ČT, Novy bez placené Novy Sport, Primy, Barrandova, hlavní kanál Óčka a CNN). Rozšířený Komplet je za 299 Kč měsíčně a zpřístupňuje 32 kanálů. Za 89 Kč měsíčně si lze přikoupit videotéku, tedy přístup k desítkám filmů. Služba nabízí i zpětné přehrání pořadů až 48 hodin po odvysílání či možnost si je nahrát a uložit až na 7 dní.

Mobilní televizi od T-Mobilu je možné pod jedním uživatelským účtem využívat na dvou zařízeních, třeba na mobilním telefonu a tabletu současně. Objednat ji lze pouze s tarifní smlouvou od T-Mobilu, ne na předplacené karty.

Operátor službu testoval od listopadu zdarma, do pilotního provozu se zapojilo na necelých 10.000 zákazníků.

Televizi do mobilů a tabletů nabízí už od loňského listopadu konkurenční O2. Její zákazníci za ni platí 99 Kč měsíčně, ostatní pak 199 Kč. Má jednotnou nabídku 20 kanálů. Zpětné přehrání umožňuje až 30 hodin pod odvysílání.

50 trendů digitálního marketingu a online médií v Česku v roce 2015

$
0
0
Petr Houzar

Petr Houzar se ve světě digitálního marketingu se pohybuje přes deset let, má zkušenosti ze strany agentury i zadavatele

Na základě rozhovorů, které jsem posledního půl roku vedl s internetovými a mediálními manažery velkých zadavatelů a zároveň s majiteli i zástupci médií a mediálních a digitálních agentur, jsem sestavil seznam trendů, které v roce 2015 velmi pravděpodobně ovlivní náš trh. Došel jsem k závěru, že letos se bude živě diskutovat zejména o digitálních agenturách, online nákupu, online videu a jeho vztahu k televizní reklamě, aukčním nákupu reklamních ploch v reálném čase (real-time bidding) a o obsahu pro sociální sítě.

Některé zmíněné trendy mají samozřejmě dlouhodobější charakter a jejich zdomácnění na našem trhu nebude otázkou jediného roku. Proto zde byly loni a budou zřejmě i příští rok. Také si musíme uvědomit, že náš trh je odlišný třeba od amerického a některé trendy na naše prostředí nelze aplikovat, nebo k nám prostě letos ještě nedorazí.

Digitální trh ovlivňuje mnoho faktorů, konkrétně u online videa je to cena televizní reklamy či velikost cílového publika. Jde také o velikost rozpočtu investovaného největšími mediálními zadavateli do online médií. Každé procento navíc investované místo televize do online médií ovlivní mnoho dalších věcí. Celkově do systému přitečou nové peníze, což může znamenat například vyšší cenu zhlédnutí videa na YouTube nebo vyprodání prostoru na webech jako jsou Stream.cz nebo iDnes.cz. Z pohledu technologií trh ovlivňuje fakt, že zákazníci jsou před inzerenty daleko napřed. Což lze pozorovat primárně u mobilní reklamy (a potažmo i reklamy ve Flashi), která stále nereflektuje počet mobilních zařízení.

Obecné

1. Pokračuje růst investic do online marketingu a online médií

I v roce 2015 porostou investice do online médií. Podle prognóz zadavatelů a mediálních agentur by se online letos mohl stát z pohledu reálných mediálních investic mediatypem číslo 2 hned za televizí, a předčí tak tisk.

Reklamní trh 2014

2. Celkové investice do online médií rostou, monitorované klesají

První pohled na mediální koláče ukazuje klesající meziroční investice, což je způsobeno zejména tím, že čím dál více rozpočtů putuje mimo monitorované nákupy. Například lze předpokládat, že letos opět zásadně vzrostou (nemonitorované) investice do Facebooku. Navíc s rozvojem RTB / programatického nákupu reklamního prostoru v online médiích bude tento trend ještě dynamičtější než v předchozích letech.

3. Vstup velkých hráčů

Lze očekávat vstup dalších velkých televizních hráčů na pole online reklamy. Přesun části televizních rozpočtů do online prostoru může znamenat poměrně zásadní navýšení celkového balíku peněz v online reklamě.

4. Boj o televizní rozpočet

Primární snahou velkých hráčů na poli online médií je získat pro sebe co největší část peněz velkých zadavatelů původně určených pro televizní reklamu. Nebude se tak jednat primárně o boj jednotlivých online médií mezi sebou, protože největší potenciál růstu je skrytý v rozpočtech pro televizi.

5. Nová odvětví e-commerce – FMCG/CPG a vstup velkých retailových hráčů (řetězců)

I letos se dá očekávat další rozvoj e-commerce a vstup silných hráčů z tradičního retailu. Ačkoli byli tito hráči v online sféře doposud spíše pasivní, jejich nepopiratelnou devízou je síla značky a velikost pobočkové sítě. Nově se také rozvinou segmenty menší jako je jídlo a drogerie, které však skrývají obrovský potenciál. Zde čekáme nové hráče jak s čistě online zázemím, tak i známé značky z tradičního retailu.

6. Trh se sofistikuje

Na pozice mediálních manažerů a pracovníků marketingu s kompetencí rozhodovat o online rozpočtu pomalu začínají nastupovat lidé, kteří mají s online segmentem reálné zkušenosti. Díky sofistikovanějšímu přístupu velkých zadavatelů se bude pomalu měnit i celý „tradiční“ trh online médií (a sekundárně celý mediální trh).

Mediální nákup

7. Reach / frequency buying

Klasický nákup display reklamy (a videoreklamy) na imprese (a balíčky) i nadále zůstane dominantním modelem. Zkušení zadavatelé však začnou klást čím dál větší důraz na optimální zásah a frekvenci. Primární metriky z televizního trhu jsou ale pro kampaně pro budování značek (brand building) velmi důležité i v online prostředí. Média postupně začínají tento model nákupu akceptovat.

8. Data jdou do mainstreamu

Data (a vše, co víme o našich zákaznících) začínají vstupovat významně do hry a jsou při plánování online kampaní čím dál větší kompetitivní výhodou. Facebook i Google přinesli v loňském roce výborné nástroje pro práci s daty při plánování kampaní. Ruku v ruce s nimi jdou i systémy pro RTB/programatický nákup médií, které například disponují vlastní „inteligencí“ a dokáží se učit cílit přesně podle potřeb zadavatele. V neposlední řadě dokáží ilustrovat i cestu uživatele kampaní, což se velmi hodí pro optimalizaci váhy, kterou plán kampaně klade na jednotlivá média.

9. Nové formy cílení a publik

Pokročilá práce s daty s sebou přináší i další možnosti cílení a remarketingu. Remarketing budou letos v daleko větší míře využívat i zadavatelé, kteří mu doposud příliš nepřišli na chuť. A to hlavně díky novým nástrojům, které umožňují aplikovat jednu remarketingovou kampaň na vícero platforem. Lze očekávat, že i česká média a systémy se budou letos snažit nabízet nástroje na pokročilé cílení a remarketing. Data nám přinesou i přesnější definici publik a behaviorálních profilů. Třešničkou na dortu bude možnost napojit online kampaň například na televizní vysílání nebo počasí.

10. Programmatic / real-time bidding (RTB)

V loňském roce využívali tyto nástroje zejména hráči v oblasti ecommerce. Letos se tato metoda mediálního nákupu posune i do dalších oblastí a očekává se nárůst jejího využívání o stovky procent.

11. Narovnávání zdrojů zisků pro majitele médií

Pro majitele obsahu bude letošní rok klíčový. Budou se muset rozhodnout, jakým způsobem budou svá média monetizovat. Klesá ziskovost z tradičního modelu, naopak s novými nástroji přibývají i nové možnosti. U menších médií začneme letos pozorovat odklon od klasických mediálních zastupitelství směrem k nástrojům na monetizaci obsahu.

12. Malé obsahové weby budou mít problém se uživit

Trend automatizovaného nákupu reklamního prostoru pomůže spíše středně velkým a velkým médiím. Malé obsahové weby budou muset ještě intenzivněji hledat zdroje zisků i mimo klasickou inzerci.

13. Viditelné CPM/trueview

Zadavatelé dnes logicky chtějí platit pouze za reklamu, kterou někdo viděl. Globální hráči se tomu snaží přizpůsobit. To zásadně mění zejména brand buildingové kampaně. Dá se očekávat, ze i lokální média přijdou letos s prvními modely jak platit jen za zhlédnuté imprese a za opravdu zhlédnutá videa.

14. Mantra: ideální poměr investic do televize vs. online videa/médií

I letos budeme hledat mantru správného poměru mezi investicemi do televize a do online médií. Mediální agentury proto letos podle očekávání přijdou s vlastními nástroji, které zadavatelům toto dilema pomohou vyřešit.

15. Statické bannery získávají na síle

Trend, který se naplno rozjel v loňském roce, bude pokračovat i letos. Počáteční neochota investovat do bannerů ve formátu HTML5 a snižující se penetrace flash playeru vyústí ve vzrůstající počet kampaní stavějících pouze na statických bannerech.

16. Rich media formáty

Odborníci jim předvídali budoucnost už před šesti lety. Trend známý z vyspělých trhů letos dorazí i k nám. Počet reálně zobrazených bannerů ve Flashi klesá, proto budou zadavatelé jako doplněk ke statickým bannerům tvořit i speciální formáty, v rámci nichž nabídnou uživateli maximální možný obsahový i informační zážitek. Tyto formáty se budou objevovat zejména na těch dražších a exponovanějších pozicích.

17. Search

Tradiční velcí zadavatelé médií si stále ještě plně neosvojili reklamu ve vyhledávání. S navýšením investic do online marketingu a strategičtějším přístupem k plánování se však situace snad obrátí k lepšímu. Kampaně budou sofistikovanější a budou se objevovat i déle, než jen po dobu trvání televizní kampaně.

18. Propojuje se výkon a branding

Letos bude pokračovat trend, který pracovně nazývám „návrat ke kořenům“. Silní online hráči, kteří se doposud spoléhali na výkon, se budou vracet ke kampaním brandovým. Budou se mezi těmito dvěma složkami snažit najít ideální poměr, tedy propagovat jak svou značku a image, tak levně dovést uživatele na web či získat registrace do newsletteru. Výsledkem tedy budou integrované online kampaně, které budou využívat kombinovaných metrik a systémů nákupu médií.

19. Online shopper marketing

S rozšířením ecommerce trhu o nové segmenty se budou FMCG/CPG hráči snažit zreplikovat reklamu v místě prodeje i v online prostředí. Vznikne tak zcela nová a velmi zajímavá disciplína online shopper marketingu, která bude pracovat na viditelnosti a propagaci produktů v rámci eshopů.

20. Atribuční modely

S rostoucím počtem online kanálů bude čím dál zajímavější sledovat jejich konkrétní přínos v rámci kampaně. S novými nástroji na správu reklam přicházejí další možnosti jak tyto cesty uživatelů sledovat.

21. Investice do YouTube, Facebooku a dalších sítí

Facebook a YouTube (potažmo Google jako celek) nevyznávají politiku zpětných bonusů a plnění. Což může být i letos pro některé zadavatele a agentury hlavní překážkou pro vyšší investice do těchto médií. Se zvyšujícími se zkušenostmi na straně zadavatelů ale bude tento trend postupně klesat.

Agentury

22. Mediální agentury zpět ve hře

S rozvojem RTB a programatického nákupu médií se pomocí vlastních nástrojů (zejména těch globálních) vrací do hry i velké mediálky, které v oblasti digitálního plánování a nákupu lehce ztrácely dech. Zejména velcí zadavatelé ocení u agentur znalost nástrojů, které umožní efektivně kombinovat televizní kampaně s onlinem.

23. Hlad po digitálních agenturách

S dalším rozvojem digitálního marketingu a navýšením investic do digitálu lze očekávat zvýšenou poptávku po digitálních agenturách, které klientům s expanzí do online prostoru poradí a pomohou. V první vlně budou samozřejmě ve výhodě ty osvědčené, u nichž však zejména v sezóně bude hrozit přehlcení prací.

24. Objeví se nové agentury

Zmíněný „hlad“ a zvýšená poptávka vytvoří prostor pro vznik nových agentur. Přežijí ale jen ty, které budou mít silné zázemí a podaří se jim prostřednictvím expertů a interního týmu získat kvalitní klienty. Podle mnohých zadavatelů je na trhu prostor ještě pro další agenturu pro plánování a nákup online médií.

25. Online v rámci ATL agentur

Snaha nadlinkových (ATL) agentur tvořit vlastní in-house online oddělení je logickým trendem ve vývoji komplexních fullservisových agentur, který u nás pozorujeme už několik let. Zatím se to ale podařilo pouze pár výjimkám. Ideální cestou se ukazuje akvizice, kdy agentura získává komplexní know-how včetně produkce.

26. Digitální agentury pronikají do ATL

Podobně jako se velké nadlinkové agentury snaží ukrojit si z koláče rozpočtu do digitálu, velké digitální agentury se snaží chytit vlny integrovaných kampaní a postihnout i offline kanály. Podle posledních indicií to vypadá, že se jim daří s klasickou nadlinkou o něco lépe než nadlinkovým agenturám na půdě onlinu. Tento trend bude pokračovat i letos.

27. Digitální agentury s vlastními projekty

Digitální agentury budou hledat možnosti jak se dále profilovat, odlišit se od konkurence a nabídnout klientům unikátní přidanou hodnotu. Lze tedy očekávat, že budou volné kapacity věnovat vývoji vlastních nástrojů. Agentury budou tak čím dál více vstupovat na pole „startup“ projektů.

28. Nové social media agentury + content agentury

Poměrně často slýchám, že český trh stále ještě nabízí dostatek prostoru pro kvalitní agentury na správu sociálních sítí, sociálně mediální kampaně a tvorbu značkového obsahu. I letos bude poptávka po těchto službách stoupat, což umožní podmínky pro vznik nových subjektů. V souvislosti s tím přichází čas malých univerzálních kreativních produkcí. Ty budou klientům a agenturám levně poskytovat audiovizuální materiál primárně pro sociální sítě a online prostředí.

29. Mediálky – jak naloží s motivací od médií a oceněním vlastní práce

S rozvojem RTB a programatiku se stupňuje tlak na klasický nákup médií. Mediálky budou brzy nuceny výpadky ze zpětných bonusů od médií hledat v modelu férového ocenění jejich práce a klienti budou muset akceptovat, že mizivá procenta z fee jsou u onlinu už minulostí.

30. Nové agentury pro monetizaci obsahu

Zejména malá média, které budou chtít monetizovat svůj obsah co nejintenzivněji, budou hledat alternativu ke klasickým mediálním zastupitelstvím. Bude zde prostor pro vznik agentur / oddělení, které s monetizací obsahu médiím pomohou.

Média

31. Google vs. Facebook

Loni se naplno rozhořel globální souboj mezi Facebookem a Googlem o reklamní rozpočty inzerentů. Google zpočátku lehce usnul na vavřínech, čehož Facebook okamžitě využil a zaútočil na něj jeho vlastními nástroji. Nové obchodní týmy Facebooku mezitím ukázaly zadavatelům, jak dobře tato platforma umí e-commerce, brand building, mobil i video. Lze očekávat, že tento boj bude sílit, z čehož budou samozřejmě těžit hlavně inzerenti.

32. Facebook intenzivně propaguje nativní video

Facebook začal potlačovat videa vkládaná z YouTube a naopak všemi směry propagovat vlastní videoformáty. Poslední data ještě vykazují vyrovnaný poměr, ale dá se očekávat, že letos už bude Facebooku vévodit jeho vlastní video. Se spuštěním videoreklam Facebook zaútočil mimo jiné na – do té doby stabilní – reklamu na YouTube. YouTube by si měl investice jednoduše obhájit, horší to bude s videem na menších webech (s nízkým zásahem). V každém případě to pro inzerenty znamená další kvalitní nástroj videoreklamy a zvýšení potenciálního zásahu.

33. Rok prerollů: kam s tím videem

Se vstupem televizních klientů (a částí jejich rozpočtu) do videoreklamy v online prostoru nastane v exponovaných měsících lehká panika způsobená vyprodaností prostoru pro tento formát. Videoreklama bude ještě letos pro hodně televizních zadavatelů jediným online formátem, který budou využívat.

34. Televize mají prostor v propagaci vlastního populárního obsahu

Z přílivu peněz původně určených pro televize do online prostoru budou mít největší prospěch vlastníci videoobsahu, po kterém bude největší poptávka. Televize mají navíc obsah pro online takřka bez nákladů, což je staví do daleko výhodnější pozice než online subjekty, které ho musí tvořit speciálně. Obecně nebude problém obsah zpeněžit, spíše čekejme trend intenzivnější propagace tohoto obsahu s cílem zvýšit počty diváků.

35. Hon po tvůrcích online videa

Kvalita videoobsahu bytostně závisí na jeho tvůrcích. S rostoucím apetitem zadavatelů (zvláště těch čistě online) po videu bude po takových kvalitních tvůrcích letos velká poptávka.

36. Hon za vyšším repository

Stejně jako u videa, tak i u prémiových ploch bude i letos pokračovat snaha přitáhnout co nejvíce uživatelů a zvýšit tak počty impresí/zhlédnutí.

37. Mediální printové domy mají problém

Až na pár výjimek, které se tomuto trendu už přizpůsobily, budou mít čistě tiskoví vydavatelé teď hodně práce s překlopením svého obsahu a přilákáním čtenářů do nových online platforem. Jedná se o dlouhodobější trend.

38. Růst online streamingu / čtyři obrazovky

Lidé konzumují obsah na čtyřech obrazovkách (televize, monitor, displej mobilu, displej tabletu). Před médii tak letos stojí výzva jak všechny čtyři obrazovky monetizovat. Globálním hráčům se to daří poměrně obstojně. Příležitost je tak letos zejména na straně lokálních médií.

Vlastněná média

39. E-mailing zažívá renesanci

E-mailing začíná používat čím dál více společností. Firmy si začínají uvědomovat, že ho na rozdíl od facebookové stránky mohou plně vlastnit, ovládat a kontrolovat. Navíc většina marketingových akcí dokáže generovat nové leady, z nichž pak mohou vzniknout jak online, tak offline aktivace. V roce 2015 se budou e-maily nejen sbírat, ale i aktivně používat – kromě klasického e-mailingu i jako podklad pro cílení reklamy.

40. Konec honby za fanoušky a placená podpora obsahu

Facebook, který je momentálně marketingově nejvyužívanější sociální sítí v Česku, si uvědomil, že nejdůležitější podklad pro monetizaci je kvalitní obsah. Letošní rok tak bude znamenat méně reklam s cílem získat nové fanoušky a více investic do propagace vlastního obsahu. Produkce zajímavého audio/video obsahu pro Facebook však stojí firmy nemalé prostředky a jeho generický zásah se bohužel bude neustále snižovat.

41. Více práce s obsahem

Pro budování komunity angažovaných fanoušků loajálních k značce už nestačí nahrát pěkný obrázek. Mnohem větší zásah získá video, které s novými formáty Facebooku získává v redakčních plánech zásadní roli. Pokud si to značky uvědomí, můžeme se letos těšit nejen na pěkná videa, ale i na komplexní lokální obsahové projekty.

42. Další rozvoj sociální analytiky

Firmy budou muset do obsahu pro sociální sítě investovat mnohem více prostředků. Proto je začne i mnohem více zajímat, co funguje a co naopak ne. Začnou se i u příspěvků chovat více racionálně, podobně jako je tomu u online reklamy. Stejně tak budou sledovat a analyzovat, co funguje konkurenci a obecně na trhu v Česku i mimo.

43. Monitoring sociálních médií a sociální péče

Sociální sítě se pro mnoho firem stávají jedním z hlavních kanálů kontaktu se zákazníkem. Pro uživatele internetu je to asi nejpohodlnější způsob jak vznést na firmu dotaz či něco reklamovat. Tito zákazníci samozřejmě očekávají rychlou a fundovanou odpověď podobně jako například na infolince. Tento trend ale dává stále častěji vzniknout krizovým situacím. Naštěstí však s přibývajícími případy těchto krizí roste i povědomí o tom, jak je pomocí vhodné komunikace řešit.

44. Microsites – web – SEO

Trend integrace jednotlivých microsites do jednotného webu značky a budování jedné platformy/destinace, kam budou firmy směřovat návštěvníky, bude nadále pokračovat. V daleko větší míře se bude sledovat pozice značky v organickém vyhledávání a přirozená návštěvnost webu. Proto se i SEO pomalu dostane do pozice mainstreamu (kde už dávno mělo být).

45. Analytika

Zájem zadavatelů o dění na webu a analýzu dat se promítne do většiny kampaní. I méně zkušení zadavatelé budou sledovat minimálně to, co se děje po kliknutí. To ovlivní i mediální plánovaní. Opustíme sázku na vysoké CTR, klasiku doručenou invazivními formáty.

Technologie

46. Na mobilním internetu poroste aktivita

Letos se z pohledu počtu reálných uživatelů růst mobilního internetu přibrzdí. Podle posledních prognóz ale poroste strávený čas a aktivita.

47. Mobilní web samozřejmostí

Vzrůstající počet uživatelů mobilního internetu na chytrých telefonech a tabletech očekává, že jim mobilní internetové stránky nabídnou srovnatelně kvalitní uživatelskou zkušenost jako stránky klasické. U nových projektů tak bude trendem vývoj verzí pro všechna zařízení.

48. Rozvoj mobilní reklamy

S dalším nárůstem aktivity uživatelů mobilního internetu je zásadně spojen růst mobilní reklamy. Letos ještě nezažije výrazný boom, ale bude se v mediálních plánech objevovat čím dál častěji.

49. Mobilní reklama s formátem HTML5 (cross funkční)

Mimo mobilní reklamu na mobilních webech letos očekáváme ještě rozvoj formátů HTML5. Jednotná zkušenost napříč formáty je pro mnohé globální mediální hráče hlavním cílem roku 2015. Na tento fakt se tudíž budou muset připravit i inzerenti.

50. Wearables a chytré věci

Na podzim 2014 se v Česku začaly postupně prodávat první chytré hodinky. Už na jaře se očekává jejich verze 2.0. Dále se na trhu objeví iWatch od Applu, kterým je předpovídána zářná budoucnost. „Chytré“ hodinky se tak s největší pravděpodobností stanou masovou záležitostí a vývojáři získají motivaci vyvíjet a upravovat své dosavadní aplikace pro tento typ chytrých přístrojů. A nejen to. Velká budoucnost je u iOS i Androidu předpovídána zdravotnímu rozhraní. Letos tak můžeme očekávat větší množství nových aplikací, které budou pracovat se zdravotními a tělesnými údaji uživatele. Další zásadní extenzí pro stávající aplikace je auto. I zde se očekává vlna aplikací, které budou využívat systém integrace do automobilu. Mezi zapojenými značkami se objevila i Škoda, proto se můžeme v roce 2015 těšit na první lokální pokusy zejména v systému Android.

Chcete reagovat? Pište. Rádi reakci zveřejníme.

Tesco zjišťuje spokojenost přes mobilní aplikaci

$
0
0

Mobilní aplikace Tesco zpětná vazba

Mobilní aplikace Tesco zpětná vazba


Mobilní aplikace Tesco zpětná vazba

Mobilní aplikace Tesco zpětná vazba

Možnost zhodnotit zkušenost s nákupem prostřednictvím aplikace Tesco zpětná vazba zavedl v pilotní verzi provozovatel obchodních domů Tesco. Zatím v 15 svých prodejnách a zatím jen pro platformu Android. Aplikace pro iOS má následovat ještě v únoru, rozšíření do dalších obchodů pak v průběhu letoška.

Koncept aplikace vznikl inhouse v Česku. Vývoj pak provedla společnost Anywhere Software, která také dělala mobilní aplikaci pro službu Tesco Potraviny on-line.

Odeslat hodnocení prodejny je nutné přes internet, připojení Tesco poskytne bezdrátově zdarma. K instalaci aplikace bude zákazníky v prodejnách zvát plakáty s QR kódem s odkazem na Google Play či Apple Store. „Odezvu z aplikace budeme sledovat několikrát denně. Zákazníci by tak mohli očekávat pozitivní změny už za několika dní,“ tvrdí Martin Kuruc, provozní ředitel Teska.

Kde lze přes aplikaci Tesco hodnotit

  • Brandýs nad Labem
  • Brno Heršpice
  • České Budějovice
  • Český Krumlov
  • Český Těšín
  • Frýdek Místek
  • Děčín
  • Hradec Králové Futurum
  • Jihlava
  • Klášterec nad Ohří
  • Ostrava Třebovice
  • Plzeň Bory
  • Praha Eden
  • Praha Letňany
  • Praha Zličín
  • Říčany

Lukáš Jezný ze Zlína přijel do Prahy vyhrát AppParade, s aplikací Instand

$
0
0

Neúnavný, sympatický vývojář Honza Škach, proslulý dvojicí originálních aplikací Jsem tu a Byl tam, byl na pódiu žádán, ještě než jsme ho vůbec stačili vyvolat. „Je trapná, o ničem a naprosto ubohá,“ uvedl svou nejnovější mobilní aplikaci, hru Padající koule, která se, jak je u něj zvykem, vyznačuje jednoduchým, ale přitažlivým nápadem. A tentokrát málem AppParade vyhrál.

O pouhé tři body výš však nakonec diváci postavili výtvor zvaný Instand pohotového Zlíňana Lukáše Jezného. Instand umožňuje vyšperkovat video v HD patnácti různými filtry. Protože „všechny baví mrvit fotky Instagramem,“ jak Lukáš řekl na začátku své prezentace. Stejně jako ostatní vystupující na ni měl tradičně nejvýš tři minuty, aplikací tentokrát soutěžilo 13 a v Biu Oko na Praze 7 jim přihlíželo dobře přes tři sta lidí, kino bylo zatím nejvíc plné za dobu, co tam AppParade pořádáme. Na místě přišlo rekordních 234 hlasů.

Třetí pak bylo Burstio Michala Kose a Martina Velfla, které za nejlepší aplikaci vyhlásil i hlavní partner AppParade, vývojářské studio STRV. Burstio využívá tzv. burst módu nových iPhonů a iPadů, který umožňuje pořídit deset fotografií za vteřinu. Burstio je vyhledá a vytvoří z nich video.

Pořadí podle hlasování diváků

  1. InstandAndroid — Lukáš Jezný
  2. Padající kouleAndroid — Jan Škach
  3. BurstioiOS — Michal Kos, Martin Velfl
  4. CatchMeAndroid, iOS — Henry & Mike
  5. VoxPopuliiOS —  Appio Digital
  6. DovolevnáAndroid — Tomáš Valenta
  7. Anarem — Android, iOS — Dare Dream Entertainment
  8. NejedemAndroid — Aleš Najmann
  9. RCDroidBoxAndroid — Jataya Systems
  10. LLmapsAndroid — Vojta Křížek
  11. HotelDnesiOS — DCG
  12. GPS NacestyAndroid, iOS — Mediatel
  13. Lockeys GameAndroid, iOS — Real Wings

Celkem hlasovalo 234 lidí. První a druhou aplikaci dělily 3 body – první měla 453, druhá 450 bodů. Pak už byly odstupy větší.

Diváci hlasovali přes SMS, mohli zvolit jednu, dvě, tři, čtyři nebo pět nejlepších aplikací. První dostala 5 bodů, další 4, třetí 3, čtvrtá 2, pátá 1. Kompletní pořadí i s odkazy na stažení je též v aplikaci AppParade pro Android, iOS nebo Windows Phone.

Burstio skončilo vysoko také v hodnocení odborné poroty, která zasedla úplně poprvé. Je novým tělesem, které bude každou přehlídku vydávat expertní názor na základě vyzkoušení aplikací předem, a to vedle zavedeného diváckého hlasování, založeného na zhlédnutí aplikací na místě. Porotu tvoří zástupci partnerů a organizátorů a postupně se bude přidávat co nejvíc vítězů minulých přehlídek AppParade. Tentokrát to u odborníků vyhrála aplikace Nejedem, hlásič zpoždění v pražské MHD. „Když ráno jdete do práce, nezjišťujete, co nejede. Ale vyhnete se stresu, pokud to včas budete vědět,“ popsal tvůrce aplikace Aleš Najmann.

Pořadí podle odborné poroty

  1. Nejedem
  2. Dovolevná
  3. Burstio
  4. RCDroidbox
  5. GPS Nacesty
  6. Instand
  7. VoxPopuli
  8. HotelDnes
  9. Lockeys Game
  10. LLMaps
  11. Anarem
  12. CatchMe
  13. Padající koule 

 Odbornou porotu tentokrát tvořili

  • Petr Biskup a Ondřej Plevka (IBM)
  • David Semerád a Lubo Smid (STRV)
  • Ján Ilavský (několikanásobný vítěz AppParade)
  • Michal Komár (Tomato Labs)
  • Michael Ptáček a Robin Raszka (CzechCrunch)
  • Marek Prchal (za organizátory AppParade)

K vybraným aplikacím porotci připojili slovní hodnocení. 

1. Nejedem

Nápad se mi líbí, praktická aplikace pro Pražany. Jak probíhá nahlášení havárie? Nešlo by používat senzorů na vozidlech MHD? Šlo by propojit s dalšími aplikacemi pro MHD?
Petr Biskup

Velmi zajimava aplikace, kazdy Prazak by ji mel mit. Za me vitez teto AppParade.
Ondra Plevka

Super. Plus za zpracování, vizuál, UX, logiku backendu i viralitu a word-of-mouth potenciál.
Michal Komár

2. Dovolevná

Je hezké, že mohu vidět všechny nabídky na jednom místě, za to palec nahoru. Ale proč to nemohu rovnou objednat?
Petr Biskup

Zajímavé nabídky a pokud si nebudu všímat šíleného loga, tak i celkem pěkný vizuál. Konkurence je ale mnohem dál po všech stránkách.
Michal Ptáček

Umim si predstavit kazdy den sledovat tuto aplikaci a diky push notifikacim vyuzit nabidek napriklad letenek, ktere casto maji velmi kratke trvani.
Ondra Plevka

Vynikajúci agregátor portálov, ktoré sám sledujem a a využívam, osobne mi je veľmi blízky tento koncept. Jen chýba iOS verzia.
Michal Komár

3. Burstio

Jednoducha aplikacia, ktora robi presne to, co avizuje. Potesila by moznost mazat a nahravat bursty priamo v aplikacii, ale neviem, ci je to mozne realizovat.
Ján Ilavský

Tahle aplikace me nejvice pobavila pri nocnim testovani. Obrázek mluvi za vse. Za me nejlepsi kousek, za ktery bych byl jako vyvojar pysny.
Lubo Smid

Pro mě osobně vítěz, o kterém jsme psali pár měsíců zpět i na CzechCrunchi. Byť se brzo omrzí, dělá appka přesně to, co slibuje. Na chvíli určitě zabaví.
Michal Ptáček

4. RCDroidbox

Omezene na RC komunitu, nicmene velmi zajimave a komplexni reseni! Byt majitel RC modelu, tak nevaham.
Ondra Plevka

Plus: spracovanie, vyzerá technicky a účelne. Mínus: zameranie na superúzku skupinu užívateľov, nedokážem posúdiť. Nemal som možnosť otestovať s RC modelom.
Michal Komár

5. GPS Nacesty

Další offline navigace, ok. Ale – jak řešíte aktualizaci map? K čemu je dnes dobré mít offline navigaci při zajímavých cenových pobídkách operátorů?
Petr Biskup

Pekne spracovana a funkcna aplikacia. Moje vyhrady su len k niektorym UI prvkom.
Ján Ilavský

V autě asi používat nebudu, ale provedení, přehlednost a offline mapy jsou super. Skoro se mi nechce věřit, že za něčím takovým stoji firma jako Mediatel.
Michal Ptáček

Uvazuji o vyzkouseni, porovnavam s placenym Sygicem nebo Google Maps. Z tohoto porovnani si tyto mapy nevedou vubec spatne.
Ondra Plevka

6. Instand

Nápad dobrý, ale stavět marketing „obdobné filtry jako má instagram“ mě ježí chlupy na zádech.
Petr Biskup

Mozna zajimave pro dnesni instagramovou mladez, ale ja bych to nikdy nepouzil.
Ondra Plevka

7. VoxPopuli

Jakým způsobem bude zpráva doručena příjemci? Bude opravdu doručena, nebo se jedná o další sociální síť? Kdo vlastní autorská práva k videům?
Petr Biskup

Testovane na iOS, iPhone5S. Zaujimavy napad s funkcnou aplikaciou. Vacsina problemov sa tyka UI a UX. Su to v podstate len drobnosti, ale v mojich ociach dokazu velmi zkazit celkovy dojem. O co jde? Neprijemne poskocenie hlavnej tabulky pri “pull to refresh” geste. Nekonzistencia animacnych kriviek. Hlavne prechod do laveho menu, vobec nekoresponduje so zbytkom aplikacie. Nefungujuce swipe gesto v navigation controllery. Zato je mozne prejst tymto gestom do laveho menu. Gesto vsak neprechadza plynule do animacie so spravnou kinetikou. Nespravny deselect buniek tabuliek pri popViewController. Neprijemna ciara v bunke s napisom ktory oznacuje prazdnu tabulku.
Ján Ilavský

Koncept je dobry, muze fungovat dobre lokalne, pokud tam bude nejaka infomace, ze ten adresat vzkaz dostal, tak to muze byt cool. Nejaky proof.
Robin Raszka

Tohle mě baví. Hodně zajímavý nápad a provedení. Pokud by se aplikaci podařilo dostat k influencerům v oboru (politici, sportovci, novináři), mohla by to být zajímavá věc.
Michal Ptáček

Už od doby, kdy Nokia přinesla WP7 a pak Jony Ive iOS 6, se dělá design mobilních aplikací „flat“, což velmi silně doporučuju. Navíc bych odebral lidem možnost se anonymizovat – protože anonymní dotaz je jednou anonymní dotaz, nic víc.
Marek Prchal

Bulvarni, haterske a pro me nezajimave.
Ondra Plevka

Ako zábavná a vtipná aplikácia dobré, kocky sú však hodené (Vine, Instagram). Nemyslím si, že môže vzniknúť reálna interakcia s adresátom.
Michal Komár

8. HotelDnes 

Funkcna a prijemna aplikacia s mierne zastaralym designom. Malou neprijemnostou je ze niektore ceny su v eurach a niektore v CZK.
Ján Ilavský

Zabavit telefony a zakazat internet na dva roky. Trapna kopie.
Robin Raszka

Skoda, ze na detailu hotelu je videt cena az po skrolovani.
Lubo Smid 

Celkem fajn provedení, byť aplikace působí trochu „agenturně“. Nechápu ale proč bych ji měl používat například místo zajetého a skvěle fungujícího HotelTonight? Na koho vlastně aplikace cílí?
Michal Ptáček

Vzhledem k tomu, že je ráno a nabídky fungují až od devíti hodin, což ale už budu dělat něco úplně jiného, bych jen ocenil téma – hotely jsou úžasná věc.
Marek Prchal 

Must-have aplikace pro tento segment trhu, chybi verze pro Android, celkem hezke zpracovani. Nicmene takove dorovnani konkurence, nic inovativniho, ale to asi ani nebyl ucel. Jinak libi.
Ondra Plevka

Plus: spracovanie aplikácie. Mínus: vykradnutý koncept Hotel Tonight; reálne podľa môjho názoru nemá šancu na získanie penetrácie, kocky sú hodené globálnym hráčom (Booking.com), z tohoto dôvodu nedokážem nájsť motiváciu aplikáciu inštalovať; je česká (brandom aj obsahom) a turista teda reálne aplikáciu nestiahne.
Michal Komár

9. Lockeys Game

Mě tenhle druh her nebaví, ale oceňuji jednoduchost.
Petr Biskup

Testovane na iOS, iPhone5S. Skvely napad! Priemerna realizacia. Viem si predstavit ze by ma tato hra velmi bavila ak by sa zmenili dve veci: 1) Nevidim dovod naco su tam tie dva odpocitavania 2, 1, 0. Idu sice preskocit, ale zhorsuju celkovu dynamiku hry. 2) Detekovanie cez ktore kruzky som presiel prstom je velmi netolerantne. Casto krat mam pocit ze kreslim spravny tvar ale vysledok je uplne iny (toto bol pre mna uplny showstopper). A par drobnosti: menu s vyberom levelov seka. Chapem ze tych 20 kruzkov asi potrebuje poriadny PC, aby sa to hybalo plynule; hviezdicky po skonceni levelu su mierne rozmazane.
Ján Ilavský

Nudne screenshots, zadne video preview v AppStore.
Robin Raszka

Koncept je docela ok, ale vizuální provedení strašné = mišmaš.
Michal Ptáček

Konečně i pro iOS!
Marek Prchal

Hezka hra na odreagovani a procviceni mozku. Thumbs up.
Ondra Plevka

Simulátor odomykania androidovej lockscreen.
Michal Komár

10. LLMaps

Heatmapa mi přijde rozumný nápad, ale nějak nerozumím jak s tím mám pracovat. Jak rychle jsem nainstaloval (což oceňuji), tak jsem i rychle smazal.
Petr Biskup

Uzitecne, silene UI, nepouzitelne pro normalni lidi.
Robin Raszka

Velmi dobry napad, tezke zpracovani, ale nenapada me moc duvodu, proc mit tuto aplikaci v telefonu.
Ondra Plevka

Plus: koncept. Mínus: užívateľsky nedotiahnuté, „programátorské“ spracovanie jak grafiky, tak celkovej aplikácie. V prípade, že by sa toho ujal produkťák s designerom, jednalo by sa o zaujímavú novinku, nič podobné som zatiaľ nevidel. Podobnú funkcionalitu by som očakával u Google Maps.
Michal Komár

11. Anarem

Anarem je bohuzial podpriemerna hra bez vacsieho napadu, s neprehladnou grafikou a kopou nedotiahnutych detailov. Najvacsim problemom je ale samotna hratelnost. Zo strielania nema clovek nijak vyrazne dobry pocit. Nepriatelia sa na prvy pohlad spawnuju skoro nahodne. Nie su tu ziadne vlny, nutnost zmeny taktiky… Prostredie je monotonne. Niekolko drobnosti, ktore vadili na prvy pohlad: 1) Iba iOS8 – nevidim dovod pre toto obmedzenie. 2) Prva vec co na hraca vyskoci je facebook login – ak to hra vylozene nepotrebuje, odlozil by som to az po prejdeni tutorialoveho levelu. 3) Asteroidy su prilis vyrazne a nieje vobec jasne ci do nich nahodou nenarazim. 4) Textura pozadia je v extremne slabom rozliseni. 5) Strely nepriatelov su velmi nevyrazne. Casto krat som ani netusil co ma vlastne trafilo. 6) Stretol som sa s obcasnymi vypadkami fungovania ovladania. 7) Nepriatelske lode sa spawnuju este v zornom poli hraca. 7) Intro pokec je extremne dlhy a nazaujimavy. 8) V store po tapnuti na „buy 5″ sa vobec nic nedeje. 9) Onboarding je trosku krkolomny. Sice sa naucim lietat, ale netusim ako mam fungovat v hlavnom menu hry. / Nakoniec musim dodat, ze aj napriek nedostatkom mam radost s kazdeho podobneho pocinu. Verim, ze vasa dalsia hra bude urcite lepsia!
Ján Ilavský

Hru jsem nehral, protoze jako uzivatele me musi presvedcit screenshoty v AppStore a ty me nebavi vubec. Neni tam ani video preview. Za argument ze pro iOS nevychazi kvalitni tituly bych zakazal dotycnemu internet a zabavil telefon na jeden rok a vecerku v sest vecer.
Robin Raszka

Hezka hra, pokud to je prvni titul autora, jak uvadi na svych webovkach, je to dobre odvedena prace. Nicmene je asi dost tezke konkurovat firmam typu Gameloft.
Ondra Plevka

Z pohľadu UX veľmi nezvládnuté, nemožnosť zrýchliť úvodný dialóg. Hra by si zaslúžila poriadne vizuály. Hodnotím ako alpha koncept.
Michal Komár

12. CatchMe

Zajímavý nápad na seznamování, líbí se mi forma gamifikace. Jen nevím, jaká bude moje motivace hrát tuhle hru a ne jinou.
Petr Biskup

Testovane na iOS, iPhone5S. Napad sa mi celkom pacil, vedel by som si predstavit ze si ziska svojich priaznivcov. Bohuzial je ale apka naprogramovana pravdepodobne v nejakom sialenom frameworku. Nevidim nativne iOS chovanie, cim sa v podstate rovno dostava do absultneho aplikacneho pekla (toto je ciste subjektivny nazor a vacsine uzivatelov je to asi jedno). Niekolko problemov: 1) Amatersky rieseny registracny formular, neprisposobeny pre iOS. Klavesnica ma stale v pravom dolnom rohu tlacitko “GO”. Nefunguje ani ako next ani ako done. 2) Vypnuty bouncing pri scrolovani. 3) Vypisuje ze nema GPS polohu este predtym ako odomna ziada povolenie.
Ján Ilavský

Zase to same, nudny popis, zadne video preview. Uvedomte si, ze nikdo nebude nic cist, lidi AppStore scanuji ocima. Takze nejdulezitejsi je ikonka a screenshots.
Robin Raszka

V roce 2015. Opravdu? Dead on arrival. Velmi nezajímavé screenshoty v AppStore.
Michal Ptáček

Originalni napad, zajimave zpracovani, nicmene neskodilo by vylepsit grafiku (pokud se nepletu, tak ciste jQuery).
Ondra Plevka

Zaujímavý koncept, nie je mi ale jasné, akým spôsobom by mal prebiehať user acquisition. Mínus: nemožnosť aplikáciu používať bez registrácie, veľký breakpoint z UX pohľadu.
Michal Komár

13. Padající koule

Graficky to vypadá jako 50 odstínů šedi, líbí se mi myšlenka a nakonec i zrychlení „kuličky“, co to otočit – nejdřív malá, pak velká?
Petr Biskup

Video preview! Super. Koncept fajn… zadna hitparada.
Robin Raszka

Jednoduche, ale mozna stejne navykove jako Flappy Bird.
Lubo Smid

Zajimavy napad, ne az tak zajimave zpracovani.
Ondra Plevka

Vykradnutý koncept už existujúcich hier.
Michal Komár

Lucía z Tomato Labs (vpravo) a Pavlína z Mediatelu. Foto: Tomáš Pánek

Lucía z Tomato Labs (vlevo) a Pavlína Mozerová z Mediatelu. Foto: Tomáš Pánek

 

Lucía z Tomato Labs (vlevo) a Pavlína z Mediatelu. Foto: Tomáš Pánek

Lucía z Tomato Labs (vpravo) a Pavlína Mozerová z Mediatelu. Foto: Tomáš Pánek

 

Oko bylo plné. Foto Tomáš Pánek

Oko bylo plné. Foto Tomáš Pánek

 

Vzpomínání na Sašu. Foto: Tomáš Pánek

Vzpomínání na Sašu. Foto: Tomáš Pánek

 

Pavlína z Mediatelu. Foto: Tomáš Pánek

Pavlína Mozerová z Mediatelu. Foto: Tomáš Pánek

 

Lubo Smid ze STRV. Foto: Tomáš Pánek

Lubo Smid ze STRV. Foto: Tomáš Pánek

 

Lubo Smid ze STRV. Foto: Tomáš Pánek

Lubo Smid ze STRV. Foto: Tomáš Pánek

 

Zástupce Dare Dream Entertainment. Foto: Tomáš Pánek

Zástupce Dare Dream Entertainment. Foto: Tomáš Pánek

 

Michal z Henry & Mike. Foto: Tomáš Pánek

Michal z Henry & Mike. Foto: Tomáš Pánek

 

Henry & Mike. Foto: Tomáš Pánek

Henry & Mike. Foto: Tomáš Pánek

 

Ondřej Cahlík z Appio Digital. Foto:  Tomáš Pánek

Ondřej Cahlík z Appio Digital. Foto: Tomáš Pánek

 

Aleš Najmann prezentuje Nejedem. Foto: Tomáš Pánek

Aleš Najmann prezentuje Nejedem. Foto: Tomáš Pánek

 

Jan Škach ukazuje Padající kouli. Foto: Tomáš Pánek

Jan Škach ukazuje Padající kouli. Foto: Tomáš Pánek

 

Tomáš Valenta přišel s Dovolevnou. Foto: Tomáš Pánek

Tomáš Valenta přišel s Dovolevnou. Foto: Tomáš Pánek

 

Vladimír Hajduček z česko-islandské společnosti DCG se zaměřil na hotely. Foto: Tomáš Pánek

Vladimír Hajduček z česko-islandské společnosti DCG se zaměřil na hotely. Foto: Tomáš Pánek

 

Vojta Křížek prezentuje LLMaps. Foto: Tomáš Pánek

Vojta Křížek prezentuje LLMaps. Foto: Tomáš Pánek

 

Zbyněk Pytloun uvedl Lockeys Game. Foto: Tomáš Pánek

Zbyněk Pytloun uvedl Lockeys Game. Foto: Tomáš Pánek

 

Jiří Procházka z Mediatelu. Foto Tomáš Pánek

Jiří Procházka z Mediatelu. Foto Tomáš Pánek

 

Jiří Procházka a Pavlína Mozerová z Mediatelu. Foto Tomáš Pánek

Jiří Procházka a Pavlína Mozerová z Mediatelu. Foto Tomáš Pánek

 

Jan Typl přišel promluvit o tajemném RCDroidBoxu. Foto: Tomáš Pánek

Jan Typl přišel promluvit o tajemném RCDroidBoxu. Foto: Tomáš Pánek

 

Lukáš Jezný. Foto: Tomáš Pánek

Lukáš Jezný. Foto: Tomáš Pánek

 

Odborná porota. Foto: Tomáš Pánek

Odborná porota. Foto: Tomáš Pánek

 

Odborná porota. Foto: Tomáš Pánek

Odborná porota. Foto: Tomáš Pánek

 

Odborná porota. Foto: Tomáš Pánek

Odborná porota. Foto: Tomáš Pánek

 

Vladimír Hajduček. Foto: Tomáš Pánek

Vladimír Hajduček. Foto: Tomáš Pánek

 

Aleš Najmann první podle odborné poroty. Foto: Tomáš Pánek

Aleš Najmann první podle odborné poroty. Foto: Tomáš Pánek

 

Martin Velfl a Michal Kos přijímajá cenu za Burstio. Foto: Tomáš Pánek

Martin Velfl a Michal Kos přijímajá cenu za Burstio. Foto: Tomáš Pánek

 

Martin Velfl a Michal Kos přijímají cenu za Burstio. Foto: Tomáš Pánek

Martin Velfl a Michal Kos přijímají cenu za Burstio. Foto: Tomáš Pánek

 

Moderace svého druhu. Foto: Tomáš Pánek

Moderace svého druhu. Foto: Tomáš Pánek

 

Vítěz osmnácté AppParade Lukáš Jezný přijímá gratulace od Marka Prchala. Foto: Tomáš Pánek

Vítěz osmnácté AppParade Lukáš Jezný přijímá gratulace od Marka Prchala. Foto: Tomáš Pánek

 

Vítěz osmnácté AppParade Lukáš Jezný. Foto: Tomáš Pánek

Vítěz osmnácté AppParade Lukáš Jezný. Foto: Tomáš Pánek

 

Vítěz osmnácté AppParade Lukáš Jezný s trofejemi. Foto: Tomáš Pánek

Vítěz osmnácté AppParade Lukáš Jezný s trofejemi. Foto: Tomáš Pánek

 

Hlasující Jaroslav Lehoučka si odnesl HTC Desire Eye. Foto: Tomáš Pánek

Hlasující Jaroslav Lehoučka si odnesl HTC Desire Eye. Foto: Tomáš Pánek

Partneři AppParade

Proboston zavádí divize ProMobily a ProMails

$
0
0

Digitální agentura Proboston Creative Přemysla a Filipa Líbalových zakládá nové sekce pro speciální metody marketingu v online prostředí.

Nová podznačka Promails zastřeší mailingové služby, systém, jímž agentura disponuje, slibuje rozesílat statisíce emailů denně, respektive až 30 milionů zpráv měsíčně. Proboston chce nabídnout svoje služby a zkušenosti novým klientům i síťovým agenturám. Druhý specializovaný tým Promobily se zaměří na vývoj mobilních aplikací a mobilního obsahu.

S novými divizemi Proboston nedávno také změnil logo.

Nové logo Proboston Creative

Nové logo Proboston Creative má více zdůrazňovat kreativitu, styl a hravost. Předpona Pro spojuje všechny divize Proboston Creative, včetně nových ProMails i ProMobily

T-Mobile podpoří olympijský běh napříč Českem

$
0
0
T-Mobile dnes oznámil podporu olympijského běhu dnes na pražské Ladronce.

T-Mobile dnes oznámil podporu olympijského běhu dnes na pražské Ladronce. Akce se kromě novinářů zúčastnili i přední sportovci, třeba zcela vlevo Šárka Kašpárková

Mobilní operátor T-Mobile podpoří poprvé v České republice olympijský běh. Ten probíhá mezinárodně vždy v červnu u příležitosti oslav Olympijského dne, připomínajícího vznik Mezinárodního olympijského výboru. Běhá se ve středu, která je nejblíž datu jeho založení, což v letošním roce připadá na středu 24. června. Zájemci se mohou ode dneška registrovat přes internet. Závodníci, kteří se nebudou moci zúčastnit některého z hromadných závodů, mohou běžet svůj vlastní závod prostřednictvím populární „běžecké“ mobilní aplikace Endomondo.

„V rámci Českého olympijského výboru jsme zorganizovali projekt Česko sportuje. V Olympijském běhu jsme viděli velký potenciál, ale pořád nefungoval tak, jak jsme si představovali. Proto jsme se dohodli s naším partnerem, kterým je T-Mobile, že nám pomůže tento projekt pořádně rozdýchat,“ uvedl předseda tuzemského olympijského výboru Jiří Kejval.

Běžecké závody u příležitosti Olympijského dne, které se v Česku pořádají pro všechny věkové kategorie od roku 1987, tak letos získají jednotnou tvář pod názvem T-Mobile olympijský běh a společný registrační systém, který běží online přes formulář na webu olympijskybeh.cz. Závody se poběží ve středu 24. června v řadě měst Česka (podle Kejvala se další města mohou ještě hlásit) jako tři různé běhy: zlaté, stříbrné a bronzové. Ty se liší výší startovného, poskytnutým zázemím a také výší dobrovolného příspěvku, jímž mohou účastníci přispět České olympijské nadaci podporující sociálně znevýhodněné sportovce od 6 do 18 let (v případě zlatých běhů dělá startovné 200 Kč a příspěvek 100 Kč, u stříbrných 100 a 50 kč a u bronzových 50 a 50 Kč).

Všechny závody by měly odstartovat ve všech městech současně díky partnerství s Radiožurnálem, nejposlouchanější stanicí veřejnoprávního Českého rozhlasu, která odvysílá startovní výstřel. T-Mobile navíc zaktivuje pro daný den mobilní aplikaci Endomondo pro ty běžce, kteří se nebudou moci dostavit na start žádného ze závodů a přesto se budou chtít běhu zúčastnit. Běh s danou aplikací se totiž bude započítávat do oficiální účasti, byť jej dotyčný absolvuje kdekoli.


Slevomat chce rozjet rezervace na konkrétní časy

$
0
0
Michal Bilka na prvním setkání vývojářů AppParade Meet v březnu 2015. Foto: Martin Mašín

Michal Bilka na prvním setkání vývojářů AppParade Meet v březnu 2015. Foto: Martin Mašín

Slevomat, přední tuzemský server hromadného nakupování, hodlá uvést novou funkci nazvanou Tady a teď. Ta má firmám i živnostníkům umožnit nabízet služby rovnou na konkrétní termín, ne jako dosud jen ve formě poukázky, kterou zákazník může uplatnit až poté, co se po jejím zakoupení dohodne na termínu využití přímo s provozovatelem služby. Na prvním odborném setkání vývojářů mobilních aplikací AppParade Meet, pořádaném začátkem března Médiářem, to řekl Michal Bilka, vedoucí vývojářského týmu Slevomatu.

Zároveň by se největší slevový tuzemský portál měl více posunout směrem k mobilům (a tabletům), nejběžnějším komunikačním prostředkům současnosti. Jedná se o trend, který potvrzují statistiky. „Z mobilů a tabletů na Slevomat v únoru přišla pětina celkových návštěv, konkrétně 20 %,“ řekl Bilka a doplnil, že prostřednictvím mobilních přístrojů Slevomat minulý měsíc zrealizoval 17 % svého obratu. Firma předpokládá, že toto číslo poroste, a proto chce své internetové prostředí zefektivnit právě pro použití v mobilech. 

Cílem přitom je zjednodušit akceptaci poukázek na straně provozovatelů. V praxi to znamená podstatně změnit přístup. Momentálně to zpravidla funguje tak, že v provozovnách vyžadují vytištěný voucher, který se následně zpracovává zadáním do počítače. Nová služba naopak předpokládá provoz v reálném čase, rezervovaná místa a časy je totiž nutné zadat hned, aby se později nekřížily.

Cesta povede přes QR kódy

Ani v Česku nejsou neznámé technologie NFC či iBeacon, Slevomat přesto sahá po QR kódech, technologii jednodušší a starší. „Budeme jeden z lídrů, kteří tady budou nové technologie zkoušet a tlačit, ale momentálně se musíme přizpůsobit možnostem partnerů,“ uvedl Bilka. Proč? „QR kódy jsou jediný prostředek, kteří jsou naši partneři zatím schopni bez velkých komplikací všude akceptovat. Hlavní překážkou využití NFC či iBeacon je totiž technologická vybavenost provozoven.“ 

Mnohdy jde také o to změnit uvažování lidí. Častou překážkou je totiž i neochota personálu zohledňovat online objednávky (argumentují třeba, že „přece nebudou pořád kontrolovat e-mail“). QR kódy, které umožňují automatické předvyplnění zadaných údajů do příslušných kolonek, tak mají co nejvíc zkrátit čas přenosu z voucheru do rezervačního systému.

Nabídky v okolí bude hlásit aplikace

V průběhu dubna Slevomat představí aktualizaci stávající aplikace, která bude zobrazovat slevy v okolí, kudy se majitel mobilu zrovna pohybuje. Vychází z toho, že denně Slevomat nabízí tisícovku nabídek, což není v možnostech každého procházet. Nabídky tak mají přijít naopak takříkajíc samy za lidmi, přes mobil.

V aplikaci nyní tým Slevomatu řeší nastavení citlivosti oznámení. Zaprvé jak citlivá na vzdálenost aplikace má být, v základu se pracuje s hlášením nabídek 100 metrů a blíž. Zadruhé jde o možnost nastavit si kategorii nabídek, které se mají hlásit. Zatřetí kolikrát se má notifikace zobrazovat, aby to uživatele neotravovalo, když nějakým místem projíždí častěji, opakovaně – defaultně je nastaveno jednou. Poslední volbou je počet zobrazení notifikací za den, zde bude defaultně nastaveno zobrazení tří. Nastavení citlivosti si budou moci uživatelé přizpůsobit.

Víc než miliardové tržby

Slevomat, přední český server hromadného nakupování založený v roce 2010 Tomášem Čuprem, v roce 2014 dosáhl tržeb 1,2 miliardy Kč. Pro Slevomat pracuje 180 lidí a momentálně má registrováno 1,3 milionu zákazníků.

Lehoučka z T-Mobilu přišel řídit finance do Strv

$
0
0
Jaroslav Lehoučka

Jaroslav Lehoučka

Novým finančním ředitelem vývojářské společnosti Strv Davida Semeráda je Jaroslav Lehoučka, dosavadní manažer mobilního operátora T-Mobile, předtím specialista a manažer v Oraclu. Studiu zaměřenému na vývoj mobilních aplikací, které je činné hlavně v USA, má pomoci dál expandovat na americkém trhu. Jeho úkolem je nastavit a optimalizovat finanční a organizační procesy.

Lehoučka přichází v době, kdy tým Strv výrazně roste – za poslední rok to bylo z 20 na 70 zaměstnanců. Letos mají přijít další, firma hledá hlavně ředitele marketingu a account manažery pro americké zákazníky. Lehoučka bude sídlit v centrále v Praze, kde se nachází nejdůležitější část firmy. Hlavní pobočkou je Los Angeles, další kanceláře se nacházejí v San Francisku a New Yorku. Strv vytvořili aplikace Ordr, pro AAA Auto nebo Fio banku, referencemi ze světa je práce pro Caviar, SpoonRocket či Zkipster.

Lehoučka je absolventem inženýrského oboru Evropská agrární diplomacie na České zemědělské univerzitě v Praze. Vystudoval také britskou Cranfield University, kde obdržel titul MSc. v oblasti Economics of Natural Resouce and Environmental Management.

Strv je jedním z partnerů přehlídky AppParade pořádané Médiářem.

Resite vidí největší potenciál měst v otevřených datech

$
0
0

Ve dnech 18. a 19. června se v pražském Foru Karlín uskuteční čtvrtý ročník konference o zlepšování kvality života ve městech Resite Praha. Součástí konference bude v letošním roce projekt hackathon Prague Hacks, klání vývojářů aplikací zaměřené v tomto případě na tzv. otevřená data. Hackathon poběží od pátku 12. do neděle 14. června ve smíchovském prostoru Node5. Partnery akce jsou firmy IBM, Microsoft a Nadace Vodafone.

Třetinu rozpočtu celého projektu hradí Institut plánování a dalšího rozvoje hlavního města Prahy, další třetinu hlavní partner, kterým je developerská sekce firmy Penta, a třetinu pak další partneři, z nichž největším je programový partner Nadace Vodafone (ten přímo investuje asi 350.000 Kč plus se podílí na organizaci a zajištění hackathonu).

„Resite byl založen na přelomu let 2011 a 2012 na podporu tvorby měst, která jsou konkurenceschopnější a příjemnější k životu, protože tu chyběla platforma propojující design a architekturu s politikou a občanskými iniciativami,“ uvedl spoluzakladatel této iniciativy Martin Barry.

Hlavními tématy letošní konference se stala otevřená data a sdílené město, jinými slovy se akce snaží podle organizátorů zodpovědět otázky, jak sdílet kapacity a prostor ve městě. Celý Resite zahrnuje jednak zmíněnou dvoudenní konferenci ve Foru Karlín, které se má zúčastnit 50 přednášejících z 25 zemí, jednak akce ve veřejném prostoru – konkrétně dva workshopy, z nichž jeden se bude věnovat otevřeným datům a druhý má být podle organizátorů zaměřen na rozvoj potenciálu Nákladového nádraží Žižkov jako městského prostoru.

Součástí Resite je i projekce dokumentárního filmu Torre David o největším „městském squatu“ na světě, kterým je nikdy nedokončený mrakodrap v Caracasu, obývaný 750 rodinami, kteří jej svépomocí zprovoznili. Film poběží 17. června v kině Světozor.

Podle Ondřeje Zapletala z Nadace Vodafone jsou aktivity nadace striktně odděleny od komerčních zájmů tohoto mobilního operátora, proto je nebude využívat ve svém marketingu. Úkolem nadace je kromě výše zmíněných aktivit i propojení Resite s dalšími partnery, letos třeba s nadací Open Society Fund.

KKCG mění linku 1188 z informační na asistenční

$
0
0

Počet volání na informační telefonní linky s rozvojem internetu klesá, jejich provozovatel proto potřebuje najít nový obchodní model. Mohly by jím být asistenční služby, při nichž by firma nevydělávala na telefonujících, ale na poskytovatelích těchto služeb, jimž by zprostředkovávala zákazníky. Zhruba takovou politikou se začala řídit společnost Informační linky, která tři roky patří do investiční skupiny KKCG Karla Komárka.

Společnost vede přibližně půl roku nový generální ředitel Milan Roušar. Ten na setkání s novináři ve středu představil novou mobilní aplikaci 1188, která je určena zhruba 200.000 turistů, očekávaným během mistrovství světa v ledním hokeji v Česku. Aplikace by měla být funkční od příštího týdne a schopná zprostředkovat turistům podle Roušara „prakticky cokoli“. K dispozici je v angličtině a nově i v ruštině a v němčině. Aplikace nebude určena pro Windows, poběží jen na nejrozšířenějších platformách Android a iOS.

Náhledy nové mobilní aplikace 1188

Náhledy nové mobilní aplikace 1188

Zpoplatněna je tak, že turista uhradí jen roamingový poplatek. Pro Informační linky jde o zkušební projekt, na který v případě úspěchu naváže dalšími službami v aplikaci, jež by byla poté určena i domácím zákazníkům. „Kvantifikované cíle jsme si nedávali, ale patnáct až dvacet tisíc stažení této aplikace zahraničními turisty do konce roku budeme považovat za úspěch, když se to podaří už během mistrovství světa, tak za velký úspěch,“ řekl generální ředitel. Turisté se o existenci aplikace dozvědí z direct-mailu určeného všem, kdo si koupili lístek, kromě toho na ní upozorňují letáky v cestovních kancelářích a cestovních agenturách.

„Občas slýcháme, že informační linky jsou už díky rozvoji internetu zastaralé, ale pořád mají výrazné využití, a lidé, kteří přes ně něco hledají, se na ně vrací,“ uvedl Roušar, podle něhož se chce firma posunout od informační k asistenční společnosti. „Vybudovali jsme rozsáhlou síť řemeslníků po celé České republice, která je k dispozici 24 hodin sedm dní v týdnu. Budujeme kompletní pokrytí autoservisy a odtahovými službami,“ uvedl některé z plánů Roušar. Informační linky podle něj odbaví v současnosti kolem 4,5 milionu hovorů ročně. Objemy hovorů ale postupně klesají s tím, jak jdou dopředu technologie. „Všichni hledáme model, jak své služby zachovat užitečné i do budoucna,“ podotkl Roušar.

Mezi nové asistenční aktivity se zařadí také nová podoba firemního webu, která zatím běží na adrese moje.1188.cz a v „ostré verzi“ se představí na adrese 1188.cz ve třetím čtvrtletí. Web má být uživatelsky přívětivější a jednodušší a plnit dva dva cíle: jednak zaujmout proaktivním moderním designem, jednak se stát rozsáhlým portálem služeb, zahrnujícím i nejrůznější rezervační aktivity nebo slevové akce. Specifický byznys pak podle Roušara představují právě asistenční mobilní aplikace, z nichž první bude už zmíněná aplikace 1188 k mistrovství světa.

S novým portálem souvisí i nový vizuální styl společnosti: průvodci novým webem jsou kreslené postavičky, které svými postoji vyjadřují různé životní situace, v nichž se hodí asistenční služba. Podobu webu a komunikaci s cílovými zákazníky má na starost marketingová manažerka Kateřina Trňáková.

Call centrum začíná vydělávat

KKCG koupilo Informační linky k 1. lednu 2012 s cílem vytvořit na jejich základě nový byznys. V případě koncových zákazníků jde o výše zmíněné asistenční služby, v případě firemních klientů o call centrum, které dnes patří podle ředitele Roušara mezi desítku největších poskytovatelů call center služeb v Česku a z nulových výnosů se dostalo k výnosům v hodnotě několika desítek milionů korun. Generální ředitel ale připustil, že 70 % z této částky tvoří práce call centra pro další firmy ze skupiny KKCG, například pro MND, Sazku nebo cestovní kancelář Fischer. Třicet procent pak zakázky pro externí společnosti, mezi něž se řadí například Tesco Mobile nebo Česká pojišťovna. Šéfem call center služeb se stal Petr Studnička.

Řežábovi s Cleeviem spouštějí „herní Instagram“ Gamee

$
0
0
Božena Řežábová

Božena Řežábová na dnešním Offlajnu webu CzechCrunch

Jan a Božena Řežábovi, šéf internetové firmy Socialbakers a jeho žena, někdejší manažerka v českém Googlu se zaměřením na YouTube, společně s herním studiem Cleevio Lukáše Stibora přicházejí na globální trh s herní sociální sítí, aplikací Gamee. Ta propojuje jednoduché hry s kontakty z jiných sociálních sítí. Oficiálně startuje 30. dubna.

„Chceme, aby to hrály miliony lidí po světě,“ řekla k plánům Božena Řežábová v neděli večer v pražském klubu La Loca, kde s Lukášem Stiborem přišli o novince promluvit na akci webu CzechCrunch. Gamee už testuje v Turecku a v Austrálii, přijít by měla řada dalších lokalit včetně třeba Indonésie či Brazílie. „Máme připravenou kampaň i v Arábii,“ podotkla Řežábová.

Gamee struktrou připomíná Instagram, jen místo fotografií a videí se zobrazují jednotlivé hry, které je možné kliknutím spustit a hned začít hrát. Autoři Gamee jich zatím zveřejnili 12, každý týden hodlají přidávat další, aby novým obsahem udržovali o aplikaci průběžný zájem a pozornost těch, kdo si aplikaci do mobilu stáhnou. „Jeden z velkých problémů herní nabídky je, že fungují jako fast food. Lidé si zahrají, pak hru nechají a jdou dál. To víme a tomu se chceme vyhnout,“ uvedla Božena Řežábová.

Kromě tvůrců platformy budou moci Gamee „krmit“ novými hrami i další vývojáři. Podle Lukáše Stibora by jim během několika měsíců mělo být k dispozici administrativní rozhraní, kudy bude možné novinky nahrávat. Hry by obecně měly fungovat univerzálně na platformách Android a iOS a zároveň v internetovém prohlížeči na počítači.

Do Gamee investuje Jan Řežáb s ženou částku 600.000 dolarů. „V tuto chvíli nepotřebujeme ani nehledáme další peníze,“ podotkla jeho žena, řekla také, že jde o jejich vlastní peníze. Gamee přichází na trh s kampaní #WeQuitFakeFree, staví se do opozice proti placení za části her: „Gamee je zadarmo, žádné platby v aplikací. Způsob, jakým to budeme dělat, je nativní reklama, v případě her jsou to zase hry. Formy reklamy u nás budou propagace jiných her, hra propagovaná značkou, nebo třeba hra, jejíž vývoj někdo zaplatí.“

Ukázky her na Gamee

Viewing all 196 articles
Browse latest View live